Pan Tau a příliš velký balón

Třetí díl druhé série seriálu z roku 1975 napsaného scénáristy Otou Hofmanem a režírovaného Jindřichem Polákem o němém kouzelníkovi s buřinkou, deštníkem a bílým karafiátem v klopě.

V tomto díle se vrátíme do domu rodiny Urbanových, kde pan Tau tentokrát zjišťuje kdo je onen záhadný strýc Alfons, který je mu tak nápadně podobný. Poté co Alfonse najde na opuštěném ostově, vyčaruje mu balón, kterým se nakonec dostane zpátky do svého rodného domu. Po nouzovém přistání Alfonse na zahradě rodného domu si Urbanovi spletou pana Tau se ztraceným strýcem a odnesou ho do jeho pokoje, aby si odpočinul. Potom co začnou sundávat balón ze stromu osvobodí se z něj i nebohý Alfons. Díl končí ve chvíli, kdy se Alfons seznamuje s celou rodinou Urbanů.

Balón použitý ve filmu je konstrukčně shodný s aerostatem Praha, který vlastnil pražský vzduchoplavec František Hůlka, člen České aeronautické společnosti. Na tuto skutečnost v epizodě odkazuje dědeček Urban, skvěle zahraný Františkem Filipovským, když vzpomíná, jak chodil za svého dětství do Stromovky na předvádění balónu bratří Jelínků.

Členové ČAS měli sice zemským výborem propůjčeno místo ve Stromovce, balónem letělo dokonce i několik tehdejších celebrit, ovšem v ČAS žádní bratři Jelínkové nikdy nebyli a let nestál 25 krejcarů, ale 25 zlatých. Dům, ve kterém se díl natáčel, dodnes stojí téměř beze změny v Praze-Řeporyjích v ulici Ořešská.

zdroj:

http://www.ntm.cz/heslar/ceska-aeronauticka-spolecnost
http://www.csfd.cz/film/239098-pan-tau-a-prilis-velky-balon/

Napsat komentář