Vystřelovací parašutista pro děti

V osmdesátých letech vyráběla firma Irisa Vsetín plastovou figurku parašutisty s padáčkem, která se vystřelovala pomocí praku a byla téměř všude k sehnání. V nabídce byla i větší verze této hračky, jednalo se však už o draka pouštěného během podzimních měsíců klasicky na provázku. Dnes už se tyto dvě hračky dají jen velmi stěží sehnat pokud vůbec, proto bych Vám tady rád popsal návod, jak si spolu s Vašimi ratolestmi můžete za pár minut udělat velmi jednoduchou verzi této hračky doma.

K výrobě této retro hračky budeme potřebovat dřevěnou kulatinu o průměru zhruba 3-4 cm, desku tvrdého dřeva o rozměrech min. 120×200 mm a tloušťce asi 20 mm, velký pánský kapesník, tenký provázek nebo režnou nit, modelářskou gumu 3×3 mm o délce zhruba 40 cm, kousek kůže nebo koženky, disperzní lepidlo, lupénkovou pilku, velký truhlářský pilník (rašpli), smirkový papír, nůž, šídlo, tužku a barevné fixy.

Z kulatiny odřízneme kousek dlouhý 10 cm, který nám bude tvořit tělo samotného parašutisty. Jeden konec rozdělíme tužkou na čtvrtiny a zhruba 2 cm od tohoto konce vyznačíme kolem dokola rysku. Vezmeme si nůž a na vyznačeném místě vyřežeme hlubokou drážku, ve které budou později upevněna „lana“ padáku. Poté vytvoříme nožem od každé čtvrtiny svisle rýhu končící u předešlé drážky. Nakonec obrousíme smirkovým papírem všechny třísky a ostré hrany a barevnými fixy na takto připravenou kulatinu namalujeme našeho výsadkáře. Chcete-li, můžete tuto část přenechat kreativitě svých dětí a pustit se do výroby padáku.

Při tvorbě této části hračky začneme nejprve s lany. Na jejichž výrobu je nejlepší pevná režná nit, která se dnes už prodává v sedmi různých barvách a tak se kreativitě meze nekladou. Ustřihneme si čtyři stejně (zhruba 40 cm) dlouhé kousky, které postupně pevně přivážeme za všechny rohy velkého pánského kapesníku. Padák si samozřejmě můžete ušít i sami doma podle vlastních představ z různobarevných zbytků látek. Při takové výrobě je pak potřeba dodržet rozměry pánského kapesníku, které jsou většinou 40 x 40 cm a přidat i nějaký ten centimetr navíc na švy.

Vezmeme nyní našeho parašutistu a připevníme k němu náš padák. Do svislých drážek vložíme padáková lana tak aby přečnívala 10-15 cm přes vodorovnou rýhu. Všechny čtyři přečnívající konce zamotáme do vodorovné drážky a zajistíme disperzním lepidlem. Výsadkář je tedy hotový a už potřebujeme jen vyrobit prak, kterým jej budeme vystřelovat.

Aby prak dobře seděl v ruce, měla by být rukojeť dlouhá asi 10 cm. Rozteč ramen by měla být dostatečná k tomu, aby se z něj dal parašutista pohodlně vystřelovat a síla materiálu ramene praku by měla být alespoň 2 cm. Tělo ve tvaru písmene Y si po zjištění všech potřebných rozměrů nakreslíme na desku tvrdého dřeva a poté vyřežeme pásovou nebo lupénkovou pilou. Rašplí poté opracujeme hrany a dotvarujeme rukojeť. Lůžko praku si vystřihneme ze zbytku kůže nebo koženky, pak do něj šídlem propíchneme dva otvory, kterými následně protáhneme gumu. Zhruba 2 cm od okraje ramen těla praku vyřežeme žlábky a do nich uvážeme již připravenou modelářskou gumu s lůžkem.

Hračku máme tedy kompletní a teď si povíme jak připravit svého parašutistu k letu. Vezmeme protilehlé konce padáku a přeložíme jej na půl, znovu a pak ještě jednou. Poté namotáme padáková lana i s padákem na parašutistu. Takto připraveného parašutistu stačí vložit do lůžka praku, vystřelit k nebi a pozorovat jak se Váš malý výsadkář opět krásně vrací zpátky na zem.

 

zdroj:

KOBRA, Josef. Tajemství klukovské kapsy. 1. vyd. Praha: SNTL, 1990, 32 s. Kreslené návody (SNTL). ISBN 80-03-00249-4.

Napsat komentář