Náhrdelník: Úpadek

Seriál vypráví o tajemném příběhu dvou naprosto stejných secesních špercích ze začátku dvacátého století. Pravého považovaného za duplikát, který v tomto příběhu nosí Charlotte Liebermannová a duplikát považovaný za originál, který vlastní mladá a ambiciózní Josefína Konrádová. V roce 1992 tento česko-německý seriál natočil režisér František Filip.

Tento díl začíná příchodem Josefíny a její přítelkyně Grety Lützowové na slavnostní zahájení výstavy obrazů v té době již zesnulého malíře Paustowského. Po příchodu je uvítá kurátor výstavy a okamžitě si všimne podobnosti Josefínina náhrdelníku s tím, který je na portrétní malbě nahé dívky. Onou dívkou byla Charlotte Liebermannová, která malíři stála modelem. Gretu výstava zpočátku moc nenadchne, ale jen do chvíle než si všimne obrazu s náhrdelníkem. Po návštěvě výstavy Josefína doma cvičí na své nadcházející vystoupení v divadle a její dcera mezitím úplně ztratí veškerou trpělivost a zájem o činnosti, které jí její matka platí. Snaží se své matce vysvětlit, že nemá takový talent jako ona. Ovšem to není to, co by si chtěla Josefína připustit a tak se dál snaží svou dceru dostat alespoň do divadla.

Charlotte mezitím získá místo u berlínského soudu jako referentka. Pozdě odpoledne továrník Gahlmayer oznámí své milence Gretě, že už nebude dál její loutkou. Mezitím se jeho žena Josefína věnuje nahráváním desky svých písní a přípravě na vystoupení. Na oficiálním otevření letiště představuje Josef Abrhám coby továrník Gahlmayer nové dopravní letadlo. Filmaři byl pro svou podobnost s dopravními stroji z třicátých let vybrán poválečný víceúčelový letoun Antonov An-2. Svou roli zde také bohužel hrál rozpočet seriálu, což je dobře patrné zejména na zamaskování původní imatrikulace stroje. A tak místo zdařilého statického modelu meziválečného dopravního prostředku v něm továrník prezentuje poválečný letoun. Před prohlídkou letounu se pokouší Greta nadále naléhat na Gahlmayera, ovšem když je i tentokrát odmítnuta začne ho citově vydírat. Gahlmayer se rozhodne následující den letět do Mnichova vlastním letadlem a během letu se rozhodne pro nebezpečný kousek, který mu naštěstí v poslední chvíli rozmluví společně s ním letící Josefína. Bankéř Albert Lützow řekne své ženě, že ji přistihl na letišti s továrníkem. Greta této situace okamžitě využije a vše obrátí proti Gahlmayerovi.

Na maškarním karnevalu potkává Charlotte lékaře Seidenstückera a oslaví s ním příchod nového roku. Greta se hned začátkem nového roku sejde s Josefínou, přizná se jí k poměru s jejím manželem a přesvědčí ji, že to ona je obětí celého tohoto milostného vztahu. Ani v obchodu se továrníkovi nedaří. Gretiny pomluvy a překroucená pravda rozběhly koloběh událostí a Gahlmayer tak přichází nejen o obchodní partnery, ale i o firmu. Na nápravu je však příliš pozdě a večer před vystoupením mu Josefína naznačí, že ví o jeho mileneckém vztahu s Gretou. Posléze se opilý továrník rozhodne opět provést nebezpečný podlet mostu, neodhadne však správně vzdálenost a nárazem do něj se zabije. Veškerý Gahlmayerův a Josefínin majetek je zastaven v konkurzním řízení firmy, kterou nakonec odkoupí jeho konkurent Teske. Josefína se tak se svou dcerou ocitá na mizině. Díl skončí ve chvíli, kdy dcera Josefíny žádá Gretu, aby u sebe schovala náhrdelník před konkurzním správcem.

zdroj:

http://www.ceskatelevize.cz/porady/900552-nahrdelnik/200310910550010-upadek/

Napsat komentář