Znovuzrozená vlaštovka

Vojenský historický ústav se po včerejšku může pyšnit dalším kompletně zrenovovaným letounem. Do expozice leteckého muzea v Kbelích byl totiž slavnostně navrácen jeden z jeho největších exponátů, dopravní letoun Avia Av-14. VHÚ tento stroj do svých sbírek získala 5. 12. 1975, předání tak proběhlo symbolicky k 45. výročí této události.

Tento stroj výrobního čísla 805119 byl ve letňanské společnosti Avia vyroben a zalétán známým pilotem Andrejem Kostíkem v roce 1958. Osvědčení o způsobilosti společně s imatrikulací OK-MCI získal letoun 2. dubna téhož roku a posléze byl předán do služeb ČSA. Zpočátku byl využíván na nejvytíženějších tratích, ale s nástupem modernějších letadel byl čím dál více posílán na domácí linky. Mezi ně patřil i zpáteční let do Brna ze dne 10. 9. 1975, který tam i zpět pilotoval jako velitel cpt. Jan Roman Irving, někdejší pilot 311. československé bombardovací perutě RAF. Po posledním komerčním letu na trase Praha-Karlovy Vary, jenž se uskutečnil 20. září 1975 měl tento letoun za sebou neskutečných 18 435 letových hodin bez nehod či poruch. Jak už bylo zmíněno v úvodu předání do sbírek VHÚ proběhlo ve Kbelích 5. prosince 1975. Stroj tehdy z Ruzyně přelétla posádka cpt. Stránského.

Poté byla Vlaštovka vystavena na venkovní stojánce a příležitostně zpřístupňována návštěvníkům. Začal tím tak její důstojný důchodový život v prostorách kbelského muzea. Více jak čtyřicet let pobytu venku se ovšem značně projevilo na technickém stavu letadla a proto byla v srpnu roku 2019 zaměstnanci VTÚL a PVO (Vojenského technického ústavu letectva a protivzdušné obrany) započata důkladná renovace, trvající více než jeden rok. Práce na obnově do původního stavu probíhaly přímo v prostorách venkovní expozice muzea za jejího plného provozu a návštěvníci tak mohli postupně sledovat jejich průběh.

Dle mého osobního názoru se pracovníkům VTÚL a PVO ve spolupráci se zaměstnanci VHÚ podařilo do muzea zpět předat exponát ve stavu nového stroje, který jistě nebude poslední „vlaštovkou“ mezi zrenovovanými letouny ve sbírkách Vojenského historického ústavu a vystavovanými v pražském leteckém muzeu.

Fotogalerie:

zdroj:

http://www.vhu.cz/letoun-v-obnovenem-lesku-renovace-dopravni-avie-iljusinu-dokoncena/