Futurama: Rozval Roswell

Futurama je americký animovaný sci-fi seriál, vyprávějící nevšední příběhy zaměstnanců doručovatelské firmy Planet Express. Děj sice začíná v New Yorku roku 1999, ale během prvního dílu se posune o tisíc let dále, kde se začínají psát osudy jednotlivých hrdinů tohoto seriálu. Futurama je dílem karikaturisty Matta Groeninga a scénáristy Davida X. Cohena, tvůrců dnes již kultovních Simpsonů. 

Příběh prvního dílu třetí série začíná okamžikem, kdy si všichni zaměstnanci Planet Expressu přiletí prohlédnout výbuch nedaleké supernovy. Během čekání na kýžený okamžik pošle Bender zlomyslně Frye udělat popcorn a doufaje, že tento jedinečný okamžik zmešká. Lehkomyslný Fry hodí do mikrovlnky popcorn i s hliníkovým obalem a nevědomky tak spustí řetězovou reakci jejímž výsledkem je chyba v časoprostoru. Kosmická loď i s posádkou je tak hozena časoprostorem zpět na orbitu země roku 1947. Během nouzového přistání se Bender odmítne připoutat a skončí tak rozesetý v nevadské poušti. Mezitím co ostatní členové posádky odpočívají byl doktor Zoidberg pověřený sesbíráním všech dílů ohýbacího robota. V pozdních nočních hodinách jej společně s posbíranými částmi robota objeví a odveze na nedalekou základnu armáda. Zatímco je roztříštěný Bender výzkumníky základny důkladně zkoumán a předběžně označen za trosky mimozemského plavidla, zbytek posádky zjišťuje kde a kdy, že se to vlastně objevili.

Poté co se Leela dostala záhadným způsobem čerstvému vydání novin městečka Roswell, zjišťují, že oni jsou tím neznámým havarovaným vesmírným plavidlem a nalezený mimozemšťan je Dr. Zoidberg. Profesoru Farnsworthovi se mezitím podaří odhalit skutečnost, že časoprostorová díra je sice stále otevřená, ale nebezpečně rychle se uzavírá a posádce tím tak hrozí definitivní uvíznutí v této době. Profesor se tedy rozhodne společně s Leelou snaží sehnat novou mikrovlnou troubu, což se mu však nedaří, protože první mikrovlnky určené pro domácnosti se americkém trhu objevily až v roce 1955. Mezitím se Fry za asistence Benderovy hlavy pokouší na vojenské základně najít a zachránit doktora Zoidberga. Při této důležité misi narazí na svého dědečka Ignáce, kterého se snaží přesvědčit o odchodu z armády. Špatně si totiž vysvětlil profesorovo varování o nezasahování do minulosti a začal trpět představou, že Ignácovi má něco stát. Ignác pozve Frye do kavárny, kde pracuje jeho snoubenka a zároveň Fryova babička Mildred, aby mu vysvětlil důvody obav o jeho zdraví. Frye však popadne další záchvat hysterie a tak jej rychle odveze do opuštěného stavení uprostřed pouště, které jak se později ukáže, stojí uprostřed jaderné střelnice.

Po neúspěšném pokusu pořídit novou mikrovlnku si profesor a Leela zajdou do místní kavárny, aby se poradili o tom co budou dál dělat. Tam se s nimi také potká Fry aby jim oznámil, že nechtěně způsobil smrt svého dědy Ignáce. Fakt, že stále existuje si vysvětluje tím, že servírka Mildred nemůže být jeho babička a snaží se ji utěšit. Oba druhý den nakonec najde šokovaný zbytek skupiny v její ložnici, kde profesor Fryovi také vysvětlí, že změnil minulost a  stal se tak vlastním dědečkem. Mezitím na základnu tajně přiletí prezident Truman aby si prohlédl záhadného mimozemšťana. Zajímavé je, že bedna s prezidentem je vyložena zadní nákladovou rampou letounu, která ovšem u skutečného stroje není. Consolidated C-87 Liberator Express má ve skutečnosti nákladová dvoukřídlá nákladová vrata umístěná v zadní levé části draku letounu. V příběhu se mezitím Leela snaží vzpamatovat Frye, zatímco zbytek posádky se rozhodne zaútočit pomocí kosmické lodi na základnu, ukrást vojenský radar, zachránit Dr. Zoidberga a zbytek Benderova těla.

Při ústupu jejich loď chvíli pronásledují dvě stíhačky P-51A, zatímco se na letišti základny chystá ke startu další stroj, tentokrát P-51D. Během strmého stoupání, při kterém se podaří Leele zbavit pronásledovatelů, sklouzne z otevřeného nákladového prostoru zpět na zem Benderova hlava. Na záchranu však není čas, časoprostorová díra se za pár okamžiků definitivně uzavře a posádka jí tak stihne prolétnout zpátky do roku 3002 doslova na poslední chvíli. V 31. století Fry naříká nad ztrátou po Benderovy hlavy, ale jen do chvíle kdy si uvědomí, že stále leží v nevadské poušti. Díky detektoru kovů se ji daří brzy nalézt a kompletní posádka se tak vrací zpět do lodi, vstříc lepším zítřkům.

zdroj:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Futurama
https://cs.wikipedia.org/wiki/Rozval_Roswell