V Kohoutovicích uctili památku sovětského letce

Občané Brna-Kohoutovic si dnes připomněli výročí osvobození této městské části sovětskými vojsky. Příběh, který se pojí s tímto pietním aktem a stal se zároveň klíčovým během závěrečných bojů o tuto městskou část, začal před třiasedmdesáti lety.

Konec války byl už sice na spadnutí, ale v brněnských Kohoutovicích se stále ještě tvrdě bojovalo. Německá vojska intenzivně bránící své pozice, očekávaly každým okamžikem velké posily, jenž jim měly pomoci znovu získat ztracenou oblast. Sovětské velení proto vydalo rozkaz bombardovat blížící se kolonu ze vzduchu a zabránit tak dalším zbytečným ztrátám. Následující den už ze základny 486. stíhacího pluku letěly směrem ke Kohoutovicím dva podpůrné letouny Lavočkin La-7 s jasným cílem. Oběma pilotům se podařilo více či méně úspěšně shodit bomby, bohužel jeden ze strojů byl těžce zasažen flakem a v plamenech se zřítil do místní obory Holedná.

Ostatky místní uložili těsně po válce zhruba 10 m severně od jezírka, které se dnes pod pomníkem nachází a nad hrob pak jako náhrobek postavili polovinu křídla. Teprve až v sedmdesátých letech minulého století se díky číslům dílů nalezených na fragmentech podařilo zjistit, že oním pilotem byl ppor. Viktor Sergejevič Kašutin, sloužící tehdy u již zmíněného 486. stíhacího pluku, 279. stíhací divize. Městské části Kohoutovice a Žebětín nechaly na připomínku této události postavit v místě dopadu stroje kamenný pomník. Slavnostní odhalení se poté uskutečnilo za účasti ČSLA a příbuzných letce v den oslav 30. výročí konce války.